05069074155

Tırnak mantarı bir çeşit enfeksiyondur. Mantara neden olan virüsler bulaşıcıdır. Özellikle ayak tırnaklarında oluşan mantar, havasızlık ya da terleme nedeni ile de olabilir. Mantarlı tırnakta kalınlaşma ve sararma görülür. Tedavi edilmediğinde tırnağı içi boşalır ve tırnak düşebilir. Tırnak mantarı umumi tuvaletlerden ya da banyolardan bulaşabileceği gibi başkasının çorabı ya da ayakkabısının kullanılması sonucu da oluşabilir. Mantar enfeksiyonu için genellikle medikal ilaçlar kullanılır. Ancak enfeksiyon geçse de ilerleyen zamanlarda tekrar edebilir. Bu nedenle daha kalıcı çözümler aranır. Tırnak mantarı için kalıcı çözümler arasında en yaygın tercih edilen çözüm lazer tedavilerdir.

Tırnak mantarı neden olur: Tırnak mantarı nasıl bulaşır?

– Tırnak mantarı umumi duşlar ve yüzme havuzları gibi kalabalık alanlardan bulaşabilir. Özellikle karanlık, sıcak, nemli ortamlarda üreyen mantar virüsleri minik mikroskobik organizmalardır.

– Bu mikroorganizmalar ayak tırnaklarında enfeksiyonlara neden olur. Mantar deride de oluşabilir. Deride oluşan mantar lezyonları kırmızı ya da beyaz olabilir. Kontrol altına alınmazsa vücudun diğer alanlarına yayılabilir.

Tırnak mantarına lazer tedavisi:

– Tırnak mantarı tedavisi için kullanılabilen lazerler iki modeldir. Her iki lazer de aynı etkilere sahiptir.

– Lazer tırnak mantarı tedavilerinde, tedavi bölgesindeki dokulara buharlaşan bir ışık enerjisi konsantre ışın halinde gönderilir. Enerji farklı dalga boylarında olabilir. Tırnak altına da nüfuz eden ışınlar tırnak yapısının korunmasına da yardımcı olur.

– Tırnak mantarı için uygulanan lazer tedavisi ile mantara neden olan virüs ve bakterilerin ölmesi sağlanır. Dokuları ve cildi etkilemez. Tırnak yapısındaki bozuklukların ve pürüzlü görüntünün azalmasına yardımcı olur.

– Tırnak mantarı için yapılan lazer uygulamaları genellikle yaklaşık 20 dakika kadar sürer. Uygulama ardından hasta normal hayatına geri döner. Lazeri, cilde ve tırnak katiküllerine hasar vermeden tedavi olanağı sağlar.

– Olası ağrı ve rahatsızlık hissini azaltmak için uygulama öncesinde lokal anestezi uygulanabilir. Lazer ışını patojenleri yok etmeye yardımcı olur. Lazer uygulaması sırasında ise farklı dalga boyları uygulanabilir.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi yan etkileri ve komplikasyonları:

– Ayak mantarı için lazer uygulamaları sık olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ağrı ve acıya neden olmaz. Olası acı hissi de lokal anestezi ile yok edilebilir.

– Ayak mantarı lazer tedavilerinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ciddi yan etkiler yaratmaz.

– Uygulamalardan sonra ciltte kızarıklıklar ve morarmalar olabilir. Ancak bu yan etkiler kısa sürede geçer.

Tırnak mantarı için lazer uygulamaları başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak tırnak mantarını önlemek ve kontrol altına almak için bazı önerilere de kulak verilmesinde yarar olacaktır. Ayakkabı seçimine dikkat edilmeli ve ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaklar ıslak kalmamalıdır. Islak ve nemli alanlar virüslerin üremesini hızlandırır. Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Ayrıca bulaşıcılığı olduğu için çorap ya da ayakkabı gibi eşyaların başkaları ile paylaşılmaması önerilir. Oje kullanımı da önerilmez. Ojeler tırnakların üzerini kapatarak nefes almasını önlediği için tırnak mantarı riskini artırır. Tırnak mantarı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Aksi halde mantar diğer tırnaklara sıçrayabilir ve tırnak kaybı yaşanabilir. Lazer uygulaması düşünülüyorsa mutlaka alanında uzman ve eğitimli kişilere yaptırılmalıdır. Sertifikalı güzellik ve estetik merkezlerine başvurulabilir. Uygulanan lazer tekniklerinden sonra ise ayakların 3 ay kadar güneş ışınlarına maruz bırakılmaması önerilir.


Web Tasarım: Horizon